שאלות נפוצות

התשובה הקצרה לשאלה זו היא "לא".
על פניו, זול יותר להגיע להסכם גירושין דרך הגישור. אבל, כאשר מוסיפים לעלות הגישור את אנשי המקצוע הנלווים (אקטואר, ייעוץ משפטי, פסיכולוג ילדים ומטפלים לאילו מבני הזוג), אז התשובה כבר לא כל כך ברורה. כאשר לוקחים בחשבון את היתרונות של הגירושין בשיתוף פעולה — ייצוג משפטי, שיפור בתקשורת בין ההורים המשותפים, תכנית הורית מחושבת, וכו' — אז הערך שמקבלים בדרך זו לגמרי מצדיק כל עלות נוספת. חשוב גם לזכור שמיעוט הם הזוגות אשר מצליחים להתגרש דרך הגישור, בשל כעסים, פערים, ושלל סיבות אחרות…
 
אם משווים להליך גירושין "רגיל", המתנהל בפני ערכאות שיפוטיות, סביר להניח שהעלות הכספית בשיטה שאנו מציעים תהיה נמוכה בהרבה. כאשר כל אחד מכם שוכר שירותי משרד עו"ד לייצגו, זו רק התחלתן של עלויות כספיות ונפשיות סביב מכתבים ותגובות, הופעות בבית משפט לשימוע והוכחות, והרשימה ממשיכה. בנוסף, בדרך כלל פונים לפסיכולוג לסיוע אישי ולילדים להתמודד עם ההליך הקשה, שוכרים שירותי רו"ח/אקטואר בכדי לבצע איזון משאבים וכיוצ"ב. ועם כל זה, המחיר הכבד והכואב ביותר כאשר נכנסים למאבק הוא ההשפעה ארוכת הטווח על חייכם וחיי ילדיכם. 

חשוב לזכור כי הליך הגירושין בשיתוף פעולה ישאיר אתכם עם כוחות נפשיים להתמודד עם העתיד, ועם יכולת להמשיך ולהיות בקשר עם כל חברי המשפחה, כלומר גם עם בן/בת הזוג לשעבר, ברמה כזו או אחרת, וזהו רווח שיש להעריך ולשים על כף המאזניים החיובית.

קיימים שלושה יתרונות מרכזיים, האחד זמן, השני יכולת השליטה שלך בתהליך ובחייך והשלישי מניעת מאבקים ומלחמות.

כאשר הליך מתנהל בערכאות שיפוטיות הוא לוקח לא מעט זמן מפני שיומניהם של בתי הדין ובתי המשפט עמוסים לעייפה, והדיונים נקבעים על פי היומנים של בתי המשפט/בתי הדין. השליטה בקבלת החלטות, בהתנהלות עד הפירוד הסופי, בהסדרי ראיית הילדים ובסכומי הכסף המועברים מצד אחד לשני נתונה לחלוטין בידיו של אדם זר לכם – השופט. השופט/דיין אינו מכיר אתכם ומחוייב לפעול לפי אמות המידה המשפטיות בלבד, בעוד שבמסגרת הליך הגירושין בשיתוף פעולה נשארת בידכם היכולת לקבל החלטות ולפעול על פי צרכי המשפחה בפועל ועל פי השקפת עולמכם גם בתקופות הביניים עד הגירושין בפועל וגם לאחר הגירושין.

ואולי חשוב מכל, התהליך המשפטי המסורתי מבוסס על גישה של מנצחים ומפסידים, דבר שיוצר מאבקים ומלחמות הרסניים לכל בני המשפחה, ובעיקר לילדים. העימות גורר את ההורים לניכור אחד מהשני במקרה הטוב, וליחס עוין במקרה היותר טיפוסי. מצב זה יוצר סטרס (לחץ) ארוך טווח שפוגע בבריאותם ובאיכות חייהם של הזוג. וגרוע מכל, הילדים נקרעים ונפצעים בקרבות מלחמת ההתשה.

היתרון הבולט ביותר הינו בעצם העובדה שבהליך הגירושין בשיתוף פעולה כל אחד מהצדדים זוכה להיות מיוצג על ידי עורך דין מטעמו וכל אחד מהצדדים זוכה להיות מלווה על ידי איש טיפול שמלווה אותו ועוזר לו להתמודד נפשית עם המשבר, התהליך ועם התוצאות בסיומו של יום.

אחת הטענות נגד הליך הגישור היא שהצדדים מיוצגים על ידי אותו עורך דין ובפועל עדיין ישמע יותר קולו של הצד שהיה דומיננטי יותר בחיי הנישואין של הצדדים, עצם העובדה שבהליך הגירושין בשיתוף פעולה כל אחד מהצדדים מיוצג ע"י עו"ד נפרד מונע את החשש הזה.

המוטו שמנחה אותנו כקבוצה הוא "לעולם אל תגיד אף פעם הדבר לא יהיה אפשרי". מעצם שמו של ההליך ברור שיש צורך בשיתוף פעולה ונכונות של שני הצדדים, ולכן על פניו, אם אחד הצדדים לא מסכים לקחת חלק בהליך, לשאת באחריות ולהתחייב לתהליך לא תוכלו לצלוח את הדרך תוך שיתוף פעולה וההליך הזה לא מתאים לכם.

יחד עם זאת ומנסיוננו, אנו כבר יודעים לספר גם על זוגות בהם אחד הצדדים לא התלהב בהתחלה לשתף פעולה, אך משהוסבר לו במה דברים אמורים ולאחר שקיבל כוחות להתמודד עם ההליך מחבר הצוות, איש הטיפול ,שליווה אותו, התגייסו לתהליך והצליחו להגיע במסגרתו להסכם איכותי.

כאשר מאובחנות בעיות קונקרטיות, נפגש מומחה הילדים הפועל עם הצוות המקצועי. מדובר בפגישה לשם הערכה (פעמים רבות זו פגישה חד פעמית). המומחה מביא את קולם של הילדים ואת המלצותיו בפני הצוות ובפני ההורים כדי לתת את הדעת על צרכי הילדים.

משבר הגירושין אינו פוסח גם על הילדים. לעיתים, ההורים שקועים בעצמם, ומדחיקים נושאים מסוימים. אין זה אומר שהם אינם רוצים לחסוך מילדיהם כאב וצער, אלא שבימים קשים אלו, במיוחד, ההורים זקוקים לעזרה בתחום התקשורת עם הילדים.היועצים המשפחתיים עוזרים ומדריכים את ההורים כיצד לשוחח עם הילדים, ללבן איתם קשיים, להבין את המתרחש בליווי מידע וייעוץ מקצועי צמוד.

מומחה הילדים בהליך הגירושין בשיתוף פעולה, משתתף באופן נקודתי וממוקד. מומחה ילדים פועל כבעל מקצוע ניטראלי אשר תפקידו להיפגש ולהקשיב לכל ילד ולהשמיע את קולו בפני ההורים ובפני הצוות. תפקיד זה ייחודי לשיטה זו ותורם רבות להבנת ההורים והצוות המקצועי את צרכיהם וחששותיהם של הילדים. בעזרת מידע קריטי זה, ניתן לארגן תמיכה וסיוע הולמים לילדים, ולבנות תוכנית הורית אשר עונה באופן מירבי על צרכיהם לעתיד.